Tokrat boste izvedeli:

  • kaj razlikuje bangoško kitajsko četrt od ostalih svetovnih četrti in s katerimi podobnimi izzivi se sooča,
  • kaj je loterijska poezija
  • in kaj vse pokojniki potrebujejo za posmrtno življenje.

Bangkoška kitajska četrt velja za največjo kitajsko četrt na svetu. Sama sem jo obiskala v sklopu brezplačne ture, ki jo vodijo študenti, ki želijo vaditi svojo angleščino. Tura sicer ni čisto brezplačna, saj moraš plačati manjšo kotizacijo (150 THB oz. 4, 40€), katere del namenijo dobrodelnemu projektu, del pa stroškom prevoza in pijače, ki ti jo postrežejo na turi.

Zaradi lakote so se v preteklosti številni kitajski kmetje, predvsem iz južne Kitajske preselili v jugovzhodno Azijo, pri čemer je bila še posebej priljubljena Tajska. Prvotno so se naselili blizu mesta, kjer je danes Velika (kraljeva) Palača. Ko se je leta 1782, na novo okronani kralj Rama I odločil preseliti oziroma ustanoviti prestolnico Tajske na vzhodno stran reke Phraya Chao, se je morala kitajska skupnost preseliti po reki navzdol, v okrožje Sampheng. Sprva je četrt veljala za eno najrevnejših in najbolj umazanih območij v prestolnici, v kateri so prevladovali opij in bordeli.

Sredi 20. stoletja so se razmere dramatično spremenile. V četrti so se začeli graditi luksuzni hoteli, nebotičniki, veleblagovnice, številne zlatarne in trgovine z nakitom, kinodvorane, prav tako pa ima četrt tudi svojo operno hišo. Sama četrt je doživela veliko spremembo v zadnjih 5 letih, zaradi gradnje dveh metro postaj in posledično tudi urbanistične modernizacije. Žal lokalne oblasti po večini niso uspele prepoznati vrednost določenih predelov in objektov in tako so številne porušili in močno načeli podobo današnje četrti. Namesto njih se gradijo moderne stolpnice namenjene predvsem ekspatom, fancy restavracije in hipsterske kavarne, ki privlačijo turiste. Danes naj bi bile nepremičnine v tem predelu najdragocenejše v celi državi, večina kupcev pa predstavljajo bogati tajski, predvsem pa kitajski državljani. Slednji so leta 2018, po navedbah Tajske narodne banke, za tajske nepremičnine porabili rekordnih 1,3 milijarde dolarjev.

Loterijska poezija ali vedeževanje

Kau Chim ali loterijska poezija, je vedeževanje, ki izvira iz Kitajske. Postopek gre tako: zamišliš si željo ali postaviš vprašanje. Nato potreseš šatuljo z oštevilčenimi paličkami, dokler ena od teh ne pade na oltar. Če ven padejo več kot ena, ponoviš postopek (seveda, so meni najprej padle tri). Ko dobiš paličico s svojo številko, se odpraviš do nekakšnih oštevilčenih nabiralnikov. Tu izvlečeš listek s tvojo števiko in izveš, kaj ti bo prinesla usoda. Obred je zelo pogost v taoističnih ali budističnih templjih. Mene baje čaka nora avantura 🙂

Pogrebni rituali

Med sprehajanjem po četri so mi v oko padle številne papirnate hiške, kreditne kartice, mobilni telefoni, avtomobili in imitacija bankovcev, pogosto speti v nekakšne šopke. Vodičke so mi razložile, da gre za zhizha oziroma joss paper, kar bi lahko prevedli tudi kot papirnati denar ali pa duhovni denar. Gre za papirnate izdelke, narejene iz bambusovega ali riževega papirja, ki jih na pogrebih sežigajo, ali pa jih samo položijo v krsto, v čast pokojniku. S tem mu želijo zagotoviti, da ima pokojnik veliko dobrega v posmrtnem življenju. Običaj je pogost tudi drugod po jugovzhodni Aziji.

Zgubiti se ali živeti kot Alica v čudežni deželi

V četrti se je res lahko izgubiti, saj gre za mrežo zapletenih ozkih uličic, ki so polne prodajalcev, obiskovalcev, dostavljavcev, turistov, uličnih stojnic in neonskih napisov. Zato je mogoče fino vzeti organizirano turo. Vendar pa moram priznati, da velikokrat nisem razumela vodičk, in ne toliko zaradi slabe angleščine, kot zaradi pretihega govorjenja. Na turi sem sicer spoznala zanimive turiste, s katerimi smo po zaključku odšli tudi na kosilo ter se dobro nasmejali in si izmenjali praktične popotniške informacije. A same četrti zaradi nenehnega tekanja za skupino nisem doživela, kot če bi jo obiskala sama in se po možnosti tudi izgubila. Ne nazadnje, izgubiti se med tolikšno količino raznolike in (bolj ali manj) privlačne hrane ni tako hudo.